Ukrayna Stablecoin için Düzenleyici Altyapısı olan CBDC’yi Geliştirmek İçin Stellar Vakfı’nı Seçti

Ukrayna, Stablecoins için Düzenleyici Altyapısı olan CBDC’yi Geliştirmek İçin Stellar Vakfı’nı Seçti

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, merkez bankası dijital para birimi projesini (CBDC) geliştirmek için Stellar Development Foundation’ı (SDF) seçti.

Ukrayna, Merkez Bankası Dijital Para Birimi ve Ulusal Sanal Varlık Stratejisini Geliştirmek İçin Stellar Vakfı’nı Seçti

Anlaşma aynı zamanda ülkenin kripto endüstrisi için yasal bir çerçeve geliştirme ve bu tür amaçlar için bir altyapı inşa etme çabalarını da güçlendirecek.

Ukrayna BT Geliştirme Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyakov, hükümetin Stellar anlaşmasıyla hedeflediği hedefler hakkında yorum yaptı:

Bu işbirliğinin bir diğer önemli yönü, Ukrayna ulusal dijital para birimi altyapısının geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Dünyanın önde gelen ülkelerinin çoğu kendi ulusal dijital para birimlerini geliştiriyor. (…) Ukrayna’nın önemli finansal trendlerden birine doğru hareketini gösteriyor. Bakanlık olarak, ülkemizin Doğu Avrupa finans piyasasında teknolojik yeniliklere adaptasyonunu ve rekabet gücünü sağlamayı amaçlıyoruz.

Mutabakat, “Ukrayna’da sanal varlıklar pazarının gelişimi üzerine bir işbirliğini”, “sanal varlıklarla ilgili projelere destek sağlanması” ve ayrıca ülkede bir CBDC’yi mümkün kılmak için “kolaylaştırma” nın ana hatlarını çiziyor.

Stellar Geliştirme Vakfı CEO’su Denelle Dixon şunları söyledi:

Grivnayı dijitalleştirmek, Stellar temelli araçları ve hizmetleri Ukrayna halkına ve işletmelerine getirmek ve Stellar ekosistemindeki işletmelere Ukrayna’da yeni ortaklık fırsatları sunmak için Bakanlık ve diğer paydaşlarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

Hem Bakanlık hem de SDF, Ukrayna’da stabilcoinler için uygulama yönetmeliğini de içeren bu Ocak ayında proje üzerinde çalışmaya başlayacak.

Kiev’in Ulusal Kripto Ortamını Düzenlemeye Yönelik Son Çabaları

Hükümet, faydaların risklerden daha ağır bastığını açıkça anladığını belirttiğinden, kripto para birimlerini yasallaştırmak Kiev’de bir öncelik olmaya devam ediyor.

2020’nin başlarında, dönemin Maliye Bakanı Oksana Markarova , kripto şirketleri ve dijital varlıklarla ilgilenen diğer kuruluşlar tarafından yürütülen operasyonların Ukrayna’nın mali düzenleyicileri tarafından incelenip doğrulanacağını duyurdu.

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Sırbistan’da Kripto Yönetmeliği Başlıyor Ticaret, Madencilik Yasallaştırıldı

Read Next

Bir borsa daha XRP işlemlerini askıya alıyor!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.