Ukrayna, Nükleer Santralde Büyük Ölçekli Kripto Madenciliği Veri Merkezi Kurulacak

Ukrayna’nın devlete ait nükleer santrali, kripto para madenciliği operasyonları için Rivne’de devasa bir veri merkezi inşa edecek bir firma seçti. Bir ihale sürecinden sonra Energoatom, nükleer santral kripto madenciliği projesini yürütmek için Kyiv Energy Construction Company’yi seçti.

Nükleer Santral Operatörü 2022’de Veri Merkezini Hizmete Açmayı Planlanıyor

Resmi belgelere göre , veri merkezi, inşaat firmasının 8.92 milyon Grivnası (317.620 $) finansman sağlamasının ardından Rivne nükleer santralinde kurulacak. İhalede tek rakip Ukrenergobudproek oldu. Ancak bölgesel haber kaynağı Forklog , iddialara göre pahalı bir teklifte bulundular .

Kyiv Energy Construction Company, veri merkezi binasını 31 Ağustos 2022’ye kadar bitirmeyi planlıyor. Duyuruya göre, yüklenicinin tüm süreci detaylandıran belgeleri göndermesi gerekiyor. “Ev sahibi devlet kayıtlarını, elektronik arşivleri ve bilgi işlem olanaklarını” içerir.

Teknik detaylar açısından bakıldığında, nükleer santral 2.657 megavatlık bir kapasiteye sahip ve 1970’lerin sonunda inşa edildi. Ayrıca, devlete ait nükleer tesislerin faaliyetlerine 1980’in başlarında başlandı.

Ekim 2020’de Energoatom, kripto madenciliği devi Bitfury’nin bir yan kuruluşu ile bir mutabakat imzaladı. Yeni veri merkezi ile yerel medya kuruluşları, Bitfury madencilerinin faaliyetlerini enerji santralinin tesislerine taşıyabileceğine inanıyor.

Ukrayna’nın Nükleer Tesislerde Kripto Madenciliği Veri Merkezleri Kurmaya İlgisi

Energoatom ile Kyiv Energy Construction Company arasındaki anlaşma şaşırtıcı bir hareket değil. Aslında, Ukrayna Enerji Bakanlığı, Energoatom’dan Mayıs 2020’de kripto madenciliğinin nükleer santrallerindeki fizibilitesini değerlendirmek için araştırma yapmasını istedi.

Ukrayna’nın nükleer santrallerindeki kripto madenciliği açısından anekdot niteliğinde bir gerçek olarak, ülkenin Güvenlik Servisi 2019’da bir nükleer santralde yasadışı kripto madenciliği ekipmanı buldu .

Kurulumun yasadışı madencilik kuleleri Ukrayna’nın güney bölgesinde bulundu. Ayrıca soruşturmalar, bu tür yasadışı ekipmanın bir “devlet sırrını” ihlal ettiğini tespit etti.

kaynak

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Dogecoin ve Bitcoin’den Sonra Çinli Yatırımcılar Sırada Neyin Pompalayacağına Bahse Girdi?

Read Next

Ripple, XRP Satışları Üzerine SEC Davasına Yanıt Verdi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.