Türkiye’de günlük kripto işlemi sayısı yeniden 1 milyonu aştı

Dolar kurundaki oynaklık, Bitcoin gibi kripto paralara yaradı. İki buçuk ayda yüzde 106 yükselen USD/TRY paritesi, Türk kullanıcılar arasında yeni bir yatırım dalgasını tetikledi.

Reuters’ın 21 Aralık tarihli haberine göre ülkedeki günlük kripto para işlemi, birkaç aylık aranın ardından yeniden 1 milyon sınırını aştı. Kripto veri ve analiz kaynakları Chainalysis ve Kaiko’nun verilerini referans gösteren Reuters, işlem sayısındaki artışın ardında paranın değerini koruma isteği olduğunu düşünüyor.

1 milyonluk günlük işlem sınırı, ilk kez bu yılın mart ayında, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması ve doların 7,21’den 8,50’ye fırlaması sonrası aşılmıştı.

Türkiye’de günlük kripto işlemi sayısı. Kaynak: Reuters

Verilere göre Bitcoin ve dolara endeksli stablecoin Tether (USDT), 2019’dan beri Türk yatırımcılar arasında en popüler kripto paralar olmayı sürdürüyor.

Diğer yandan kripto paralar, TL’nin değer artışına da olumlu tepki veriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Aralık akşamı yaptığı “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” duyurusunun ardından USD/TRY paritesi, 18,3674’ten haber yayın saati itibarıyla 12,52’ye geriledi.

Dolar kurundaki yüzde 46’dan fazla düşüş, Bitcoin ve altcoin’lere yaradı. Yüzde 5’ten fazla değer kazanan BTC, 49 bin doları aştı. Bitcoin, haber yayın saati itibarıyla 48.600 dolar civarından işlem görüyor. 

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, Kripto Fiyatlarının Sıfıra Düşebileceğini Uyardı

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kripto para yasası hazır

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.