Rusya Merkez Bankası, 2023 yılına kadar ulusal ödemeleri dijital hale getirme planlarını açıkladı

14 Nisan’da Rusya Merkez Bankası, ülkedeki önümüzdeki üç yıllık ödemeler gelişimi için kapsamlı bir strateji yayınladı .

CBR’nin stratejisi arasında öne çıkan, dijital rublesinin vurgulanmasıdır. Merkez bankası personeli geçen hafta bu hedeflerden bazılarını sunmuştu . Son rapor, çok daha geniş hedeflerin altını çiziyor.

CBR, herhangi bir potansiyel dijital rublenin “nakit ve nakit olmayan özelliklere” sahip olması gerektiğine dair önceki ifadeleri tekrarlamanın yanı sıra, dijital rublenin diğer herhangi bir özel ödeme platformuyla entegre olmasına izin verecek açık API’leri planlıyor. İlk pilotların 2022 için planlanması planlanıyor.

Yeni rapor ayrıca Rusya’nın “Daha Hızlı Ödeme Sistemi” nin başarılarına da dikkat çekti. 2019’da başlatılan FPS, 2020’nin 3. ve 4. çeyreği arasındaki işlemlerin hem sayısını hem de toplam değerini iki katından fazla artırarak 459 milyar ruble (6 milyar $) değerinde 67 milyondan fazla işleme ulaştı.

CBR’nin raporunda tekrarlanan bir başka tema da “egemenlik” tir. Bunu okumanın iki kritik yolu, Rusya’nın finansal sisteminin yurtiçi ve yurtdışındaki benzersiz durumudur.

Rusya, yurt içinde dünyanın en büyük ülkesidir. Uralların doğusunda, aynı zamanda en az yoğun nüfuslu olanlardan biridir ve tarihsel olarak, yollardan internete ve aslında ödemelere kadar ağlara sınırlı erişim ve hatta ödemelerle boğuşmuştur. Sonuç olarak, ulusal ödemeler sistemi için öncelikler, tüm Rusya Federasyonu’nun bütünleşmesidir.

Uluslararası alanda Rusya, ABD ve AB’den giderek genişleyen yaptırımlarla karşı karşıya. Perşembe günü Başkan Biden , Rusya’nın teknoloji ve endüstrisindeki aktörlerin yanı sıra merkez bankasının kendisine yönelik yaptırımların yeni bir artış gösterdiğini duyurdu . Rus hükümeti, geçmişte bu tür yaptırımları aşmanın bir yolu olarak blockchain’e ilgi gösterdiğini belirtti . Bu haftaki yaptırımlar, Rus hükümeti medya çalışanlarına, bu operatörlerin kripto para birimi hizmetlerine erişmek için kullandıkları sahte KYC belgeleri sağlayan kuruluşları hedef aldı. 

Diğer birçok merkez bankasına kıyasla, CBR, dijital para birimi teklifleri söz konusu olduğunda KYC konusunda daha az endişe duyduğunu gösterdi.

Bu arada, geçen hafta Rusya Maliye Bakanlığı, yerel finans kuruluşlarının ABD yaptırımları altına giren müşterilere hizmet etmesini etkin bir şekilde zorunlu kılacak bir yasa tasarısı üzerinde çalışmayı duyurdu .

kaynak

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Google anlık kripto verileri için ,Band Protocol ile entegre oldu

Read Next

Mansur Yavaş Kripto dünyası bu aralar karışık

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.