Rusya Bitcoin’i para birimi olarak değerlendirecek

Rus hükümeti ve ülkenin merkez bankası, salı günü yapılan duyuruya göre kripto paraları nasıl düzenleyecekleri konusunda anlaşmaya vardı.

Hükümet ve banka, şu anda kriptoyu dijital finansal varlık yerine “para birimlerinin benzeri” olarak tanımlayacak yasa tasarısı üzerine çalışıyor. Yasanın 18 Şubat’ta yürürlüğe girmesi bekleniyor. Böylece bundan böyle kripto paralar, ancak bankacılık sistemi veya lisanslı aracılar yoluyla tamamen doğrulanmaları halinde işlev görebilecek.

Kommersant’ın haberine göre Rusya Federasyonu’nda Bitcoin (BTC) sahibi olmak ve işlem yapmak yasak değil. Yine de bunların “dijital para alım satım düzenleyicisi (banka) veya lisanslı eşler arası borsa” yoluyla gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Habere göre 600 bin rubleyi (yaklaşık 8 bin dolar) geçen kripto para işlemlerinin de bildirilmesi gerekecek ve aksi takdirde suç işlenmiş sayılacak. Kripto para ödemelerini yasa dışı olarak kabul edenlere de para cezası kesilecek.

Rus hükümetinin dijital paraları nasıl ele alacağı aylardır tartışılıyor. Yeni kanunların Rus vatandaşları ve şirketleri için ne anlama geldiği hala net olmasa da, ülke kripto para fikrine yavaş yavaş ısınıyor gibi gözüküyor.

Bank of Russia, ocak ayında sektörün spekülatif yapısı konusunda uyararak ülke genelinde kripto yasağı çağrısında bulunmuştu. Banka, ayrıca finansal şirketlerin kripto işlemi gerçekleştirmemesi gerektiğini söylemişti.

Ne var ki Rusya Maliye Bakanlığı, bu teklife karşı çıktı. Maliye Bakanı Ivan Chebeskov, hükümetin kriptoyu tamamen yasaklamak yerine düzenlemesi gerektiğini, topyekün bir yasağın ülkeyi teknoloji konusunda geride bırakabileceğini söyledi.kaynak

1 Review ( 10 out of 10 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Kripto paraya iki ayaklı düzenleme! Devlet garantisi geliyor

Read Next

Kazakistan Kripto, Madenciliğinde Elektrik Vergisini Beş Kat Arttırmayı Düşünüyor

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.