PancakeSwap DEX’in İran’dan gelen kullanıcıları engellediği bildirildi

Merkezi olmayan değişim platformu PancakeSwap’in 9 Mart’tan itibaren İran IP adreslerine erişimi engellemeye başlayacağı bildiriliyor.

Perşembe günü, CryptoClub adlı Farsça bir kripto para topluluğu merkezi, PancakeSwap’tan yasak planlarını belirten bir mesaj gösterdi . Tweet’e göre PancakeSwap, 9 Mart’ta İran ve diğer dokuz yargı bölgesinden kullanıcıları coğrafi olarak engellemeye başlayacak.

PancakeSwap’ın coğrafi sınırlamasına dahil olan diğer ülkeler Beyaz Rusya, Küba, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Irak, Kuzey Kore, Sudan, Suriye, Zimbabve ve Kırım’dır.

PancakeSwap, Binance Akıllı Zincir (BSC) ekosistemindeki en büyük DEX’tir. DeFiLlama’dan gelen veriler , PancakeSwap’in bu ekosistemde kilitli toplam değerin üçte birinden fazlasını kontrol ettiğini gösteriyor.

Bu tür coğrafi sınırlama, merkezi borsalarda yaygın olsa da, merkezi olmayan muadilleri söz konusu olduğunda o kadar yaygın değildir. Ancak gerçek şu ki, bazı DEX platformları da belirli IP adreslerine erişimi kısıtlamaya başladı.

Popüler DEX toplayıcısı 1inch, platformun Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcıları coğrafi olarak engellemesi gibi bir duruma örnektir .

Bu tür kısıtlamalar genellikle VPN’ler kullanılarak atlanırken, bu durum özellikle ABD yaptırımlarıyla ilgili olarak ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi’nin (OFAC) radarına girmiştir. Ekim 2021’de OFAC , kripto işletmelerinin platformlarında VPN kullanımını izleme çağrılarını içeren bir kılavuz yayınladı .kaynak

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Kazakistan Kripto, Madenciliğinde Elektrik Vergisini Beş Kat Arttırmayı Düşünüyor

Read Next

En iyi BSC balinaları kripto portföylerini değiştiriyor ve işte satın aldıkları coinler,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.