Maliye Bakanı, Türk Kripto Borsaları 1.200 Doların Üzerinde İşlem Bildirmeli

Ülke, Nisan ayında iki yerel kripto borsasının çevrimdışı olmasının ardından kripto piyasasını düzenlemek için acele ediyor.

Perşembe gecesi CNN Türkiye ile ilgili kuralları tartışan Türkiye Maliye ve Hazine Bakanı Lütfi Elvan’a göre, Türk kripto borsaları, yaklaşan kara para aklama (AML) düzenlemeleri kapsamında 10.000 Türk lirasını (yaklaşık 1.200 $) aşan alımları finans otoritelerine bildirmek zorunda kalacak .

Türk hükümeti , iki yerel kripto para birimi borsasının Nisan ayında birbiri ardına birkaç gün içinde operasyonları kapatmasının ardından yerel kripto endüstrisini hızlı bir şekilde düzenleme sözü verdi ve bu da bir platformun CEO’su için uluslararası bir insan avına yol açtı . Kısa bir süre olayların ardından, Şahap Kavacıoğlu Türkiye’nin merkez bankası başkanı, söz konusu o salt yasağı olasılığının düşük olduğunu söyledi rağmen, kripto düzenlemeler yakında olduğunu.  

1 Mayıs’ta Türkiye , AML düzenlemeleri kapsamındaki firmalar listesine kripto platformları ekledi . Elvan Perşembe gecesi düzenlemeleri aceleye getirme gereğini görmediğini ve dikkatlice düşünülmesi ve uygulanması gerektiğini söyledi. 

Elvan, Türkiye’nin mali suçları soruşturma kurulu MASAK’a mevzuata uyumu denetleme yetkisinin verildiğini de sözlerine ekledi.

Mindstone Blockchain Labs’ın yönetici ortağı Tansel Kaya’ya göre, hükümetin netlik sağlaması ve bunu en kısa zamanda yapması gerekiyor. Örneğin, son sipariş kripto varlık hizmet sağlayıcılarından bahsediyor? Onlar neler? Belirsiz, ”dedi Kaya. 

“Hükümet kayıtlara erişmek istiyor. Mekanizmanın nasıl tanımlandığı bu. Kaya, mali suçların izlenmesi için kuruma aktif olarak 10.000 liranın üzerinde herhangi bir şey gönderilecek ”dedi. 

Mart ayı gibi yakın bir zamanda , ülkede kripto tamamen düzenlenmemişti ve Bitcoin ve diğer sanal para birimlerine olan talep , Türk lirası üzerindeki son baskının da etkisiyle artıyordu. 

Ancak Nisan ayı ortasında hükümet , ayın sonunda yürürlüğe giren ödemeler için kripto para birimlerini yasakladı . Kısa bir süre sonra, yerel kripto para borsaları Thodex ve Vebitcoin devre dışı kaldı ve hükümeti düzenlemeleri hızlandırmaya yöneltti.

kaynak

Alvan, CNN Türkiye’ye çıktığında, yeni AML düzenlemelerinin ne zaman yürürlüğe gireceğini belirtmedi.

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Revolut, kripto ticaret aracına dogecoin eklemek istiyor

Read Next

Kaçak 501 kripto para üretim makinesine el konuldu

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.