Lightning Network Nedir?

Bitcoin’in günlük hayatta herkesin kullanabileceği bir ödeme aracı olmasındaki en büyük engellerden biri transfer ve onay sürecidir. Transfer edilen Bitcoin’in karşı cüzdanda kullanılabilir hale gelmesi ortalama 30 dakika sürüyor. Bu süre Bitcoin ödemelerinin nakit ya da kredi kartı ile yapılan ödemelere ciddi bir alternatif olarak kabul edilmesini engelliyor.

Ancak Bitcoin halen geliştirme aşamasında olan bir teknolojinin ürünü. Hem Bitcoin ağının işleyişi hem teknik altyapısı, geliştirici ekip ve gönüllü yazılımcıların katkılarıyla geliştirilmeye devam ediyor.

Lightning Network Projesinin Amacı Nedir?

Bitcoin için sunulan en önemli geliştirmelerden biri olan açık kaynaklı Lightning Network (Yıldırım Ağı) projesi, Bitcoin transfer işlemlerindeki hız sorununu çözmeyi amaçlıyor. Bitcoin blokzincirinin güvenliği ve güvenilir yapısına müdahale etmeden var olan blokzincirine bağlı paralel bir ağ üzerinden hızlı, güvenilir, çok düşük işlem ücretleri ile Bitcoin transferleri imkanı sunan Lightning Network, Bitcoin ile çok düşük tutarlı, çok yüksek adetli ödemelerin bile anında gerçekleşmesini mümkün kılıyor.

Lightning Network’te Ödeme Kanalları (Payment Channels) aracılığıyla, çok düşük hatta sıfır ücret ile Bitcoin transferi gerçekleştirilebiliyor. Bunun için bir Ödeme Kanalı açmak ya da depozito olarak Bitcoin yatırarak bir Ödeme Kanalı’na dahil olmak gerekiyor. Ödeme Kanalı, kendi işlem ücretini belirleyebiliyor ancak Lightning Network üzerinde istediğiniz kadar ödeme kanalı açıp, ihtiyacınız kadar ödeme kanalına dahil olabiliyorsunuz.

Ödeme Kanalları aracılığıyla, mikro ödeme (Micro Payment) olarak adlandırılan, çok düşük tutarlarda ödemeler gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede, 0.00000100BTC (100 Satoshi) tutarındaki ödemeyi birkaç Satoshi işlem ücretiyle anında gerçekleştirmek mümkün oluyor.

Lightning Network’ü Nasıl Kullanabilirim?

Lightning Network üzerinden işlem yapabilmek için, öncelikle Lightning Network’e bağlanan bir istemci kullanmak gerekiyor. Ardından, Lightning Network cüzdanınıza göndereceğiniz Bitcoin’i dahil olmak istediğiniz ödeme kanallarına depozito olarak yatırarak ödeme kanalı içinde transfer yapabiliyorsunuz.

Ödeme Kanalı kapanana kadar Lightning Network üzerinde yapılan işlemler Bitcoin blokzincirine iletilmiyor. Bu sayede, madencilere işlem ücreti ödemek gerekmediği için ödeme kanallarının belirlediği düşük işlem ücretleriyle anında işlem yapılabiliyor. Ödeme Kanalı kapandığında kanalda gerçekleşen tüm işlemlerin dökümü Bitcoin blokzincirine ekleniyor.

Lightning Network üzerinde açılan ödeme kanalları sadece iki kullanıcı arasında açılabileceği gibi, sürekli ödeme alan işletmeler tarafından, kullanıcılardan ödeme almak için de kullanılabilir. Yani bir kanala birden fazla kullanıcı da dahil olabilir. Kanala dahil olan kullanıcılar birbirleri arasında transfer yapabilir. Kanal kapanmadığı sürece, kanalda gerçekleşen işlemler Bitcoin blokzincirine aktarılmaz ancak, Lightning Network’te yer alan bir ödeme kanalına ödeme yapabilmek için Lightning Network cüzdanına Bitcoin transfer etmeniz gerekir.

Lightning Network üzerinde de tıpkı Bitcoin blokzincirinde olduğu gibi sahiplik transferi gerçekleşir. Bir ödeme kanalına dahil olmak için ödeme kanalına depozito olarak Bitcoin yatırdığınızda, aslında yatırdığınız tutarın sahipliğini o ödeme kanalına emanet etmiş olursunuz. Ödeme kanalı, sizin onayınız olmadan emanet ettiğiniz Bitcoin’e sahip olamaz. Ancak siz, ödeme kanalına ödeme yapmak istediğinizde, ödeme yapacağınız miktarın sahipliğini ödeme kanalına devredersiniz. Bu sayede, siz ve ödeme kanalı sahibi arasındaki ödemeler aracısız gerçekleşir. Ödeme kanalı kapandığında, kanal sahibi, sahipliğini devraldığı Bitcoin miktarını alır. Kanala abone olmuş diğer kullanıcılar ise depozito olarak yatırdıkları ama sahipliğini devretmedikleri Bitcoin’i geri alırlar.

Kanal kapandığında işlem dökümü Bitcoin blokzincirine aktarılır ve kullanıcıların hesaplarındaki Bitcoin varlıkları ana Bitcoin blokzincirinde transfer edilebilir hale gelir.

Lightning Network üzerinde yapılan işlemler her ne kadar Bitcoin blokzincirine yazılmadan gerçekleşse de ağda işlem gören Bitcoin varlığı, Bitcoin blokzincirinde kayıtlıdır. İşlem yapabilmek için Bitcoin cüzdanından Lightning Network destekli cüzdana transfer edilir ve herhangi bir ödeme kanalına depozito olarak verilmiş Bitcoin varlığı, ödeme kanalına bağlı olunduğu sürece Bitcoin ağında transfer edilemez.

Bitcoin ağındaki transfer sürecinin uzunluğu ve yüksek işlem ücretleri sorununu ortadan kaldırmayı amaçlayan ve “geleceğin kriptopara transferleri” olarak tanımlanan açık kaynaklı Lightning Network projesi halen geliştirme aşamasındadır. Anlık, ölçeklenebilir, düşük maliyetli ve blokzincirleri arasında kriptopara transferi yapılmasına olanak sağlayan Lightning Network (Yıldırım Ağı) projesinin teknik dokümanlarına lightning.network adresinden ulaşabilirsiniz.

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Finder Tarafından Yapılan Ankette , Avustralyalı’ların Yarısına Sorarsanız Elon Musk Bitcoin’i İcat Etti

Read Next

16 ilde yasa dışı bahis operasyonu:, El koyulmasın diye paraları Bitcoin’e çevirmişler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.