Kazakistan Kripto, Madenciliğinde Elektrik Vergisini Beş Kat Arttırmayı Düşünüyor

Kazakistan’daki yetkililer, ülkenin kripto alanı için madencilik işindeki vergi yükünde ciddi bir artışa yol açabilecek yeni düzenlemeleri tartışıyorlar. Önerilen değişiklikler arasında, madencilerin kullanılan her kilovat-saat elektrik başına ödedikleri ücretin beş kat artırılması yer alıyor.

Kazakistan’daki Maden Şirketlerinin Devlete Çok Daha Fazla Ödemesi Bekleniyor

Kazakistan’daki hükümet yetkilileri, kripto para birimi endüstrisi için yeni mevzuat üzerinde tartışıyorlar. Yerel basında çıkan haberlere göre, “Kazakistan Cumhuriyeti’ndeki Dijital Varlıklar Üzerine” yasa taslağının yazarları, büyüyen kripto madenciliği sektörünü ilgilendiren belirli konuları ele aldı.

Kazinform tarafından alıntılanan Maliye Bakan Yardımcısı Marat Sultangaziyev, departmanlar arası bir komisyonun yakın tarihli bir toplantısında, madencilik faaliyetlerinin artık yalnızca kayda tabi olduğunu , ancak daha fazla kuralın geleceğini belirtti. Ayrıca yasadışı olarak çok fazla elektrik tüketen yeraltı madencilerini tespit etmenin çok zor olduğunu vurguladı.

Kazakistan, Pekin’in Mayıs ayında bitcoin madenciliği operasyonlarına yönelik bir baskı başlatmasının ardından ülkenin Çin’den taşınan madencilik şirketlerini memnuniyetle karşıladığı geçen yıldan bu yana büyüyen bir güç açığıyla başa çıkmaya çalışıyor. Kıtlıklardan madenciler sorumlu tutuldu ve kripto çiftlikleri yakın zamanda Orta Asya ülkesinde kapatıldı .

Yaklaşan değişiklikler, tüm yetkisiz madenciliği yasa dışı hale getirecek. Ayrıca, kayıtlı kuruluşlar için vergi artırılacaktır. Sultangaziyev, geçen yaz Kazakistan’ın tüketilen kilovat saat başına 1 tengelik bir ek ücret getirdiğini ve yetkililerin şimdi bunu kWh başına 5 tenge’ye (0,01 $) yükseltmek istediğini açıkladı.

Kazakistan ayrıca, kullanımda olup olmamasına bakılmaksızın madencilik ekipmanlarına vergi koymayı planlıyor. Maden firmaları, madeni para basma cihazlarının sayısını ve türünü bildirmek ve yeni ücretleri üç ayda bir ödemekle yükümlü olacak.

Şu anda katma değer vergisinden muaf olan donanım ithalatı da KDV ile ücretlendirilebilir . Maliye bakan yardımcısı, madencilik ekipmanlarının bu muafiyetten çıkarılmasına ilişkin bir önerinin Ekonomi Bakanlığı’na gönderildiğini duyurdu.

Güç kaynağındaki kesintiler şimdiden bazı madencilik şirketlerini Kazakistan’dan ayrılmaya zorladı. Konuyla başa çıkmak için ülke geçen yıl Rusya Federasyonu’ndan elektrik ithalatını artırdı. Hükümet, bir nükleer santral inşa etme projesini canlandırmayı planlıyor.

Özellikle doğal gaz gibi yakıtlar olmak üzere yüksek enerji fiyatlarına yönelik protestolar , küresel bitcoin hash oranı açısından liderler arasında yer alan Kazakistan’daki kripto madenciliği endüstrisini etkileyen siyasi kargaşaya yol açtı.kaynak

İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir.

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Rusya Bitcoin’i para birimi olarak değerlendirecek

Read Next

PancakeSwap DEX’in İran’dan gelen kullanıcıları engellediği bildirildi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.