Kazakistan, Kripto Madenciliği Hedefi Olarak Rusya’yı Geçti

Rus kripto sektörünü temsil eden bir endüstri birliği, bitcoin madencilerini cezbetmek için bir proje başlattı. Bol miktarda ucuz enerji kaynağına sahip olmasına rağmen, Rusya şu anda kripto para birimi üretimi açısından bir başka Avrasya Ekonomik Birliği üyesi olan Kazakistan’ın gerisinde kalıyor.

Rus Projesi, Ülkenin Kripto Madenciliği Kapasitesini Genişletmeyi Amaçlıyor

Rusya Kripto Endüstrisi ve Blockchain Derneği (Racib), kripto para madenciliği ile uğraşan küresel bilgi işlem potansiyelinin daha büyük bir bölümünü Rusya’ya getirmek için bir proje açıkladı. Racib bir duyuruda Rusya Federasyonu’nun toplam elektrik üretiminde ilk beş ülke arasında yer aldığını belirtti . Dahası, ülkenin enerji sistemi, dijital madeni paraların basımına dahil olan işletmelere fayda sağlayabilecek benzersiz özelliklere sahiptir.

Racib, belirli bölgelerde %50’ye ulaşan büyük elektrik üretim kapasitesi fazlası da dahil olmak üzere, bunlardan birkaçını listeledi. Daha soğuk Rusya iklimi, madencilik ekipmanlarının çok düşük bir maliyetle soğutulmasına olanak tanıdığı ve böylece veri merkezlerinin verimliliğini artırdığı için başka bir avantajdır. Buna geleneksel yakıtların ve diğer enerji kaynaklarının geniş mevcudiyetinin yanı sıra, birçok alanda büyük ölçekli tesislerin ve altyapının kurulmasını mümkün kılan düşük nüfus yoğunluğunu da ekleyin. Racib vurguluyor:

Tüm bunlar … küresel kripto para ağlarını ve küresel dijital ekonominin altyapısını desteklemek için ülkede uzmanlaşmış kümelerin oluşumu için en iyi koşulları sağlar.

Kripto derneği, projeyi merkezi ve bölgesel Rus makamları ve devlet tarafından işletilen şirketlerle yakın işbirliği içinde uygulayacağını söyledi. Halihazırda enerji sektörü ve kamu kurumlarının katılımıyla çeşitli çalışma grupları oluşturulmuştur. Organizasyon, projedeki ana yabancı ortağının “Çin’deki en büyük madencilik şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum” olduğunu iddia ediyor.

Racib, Halk Cumhuriyeti’ndeki kripto madencilerine yönelik devam eden baskının ortasında , bazılarının Rusya’nın küresel hash oranındaki payını artırmak için bilgi işlem güçlerini Rusya Federasyonu’na devredeceğini umuyor.

Kazakistan Kripto Madenciliği Hedefi Olarak Rusya’yı Geçti,

Pekin’in kripto madenciliği üzerindeki sıkışmasının ardındaki ana nedenin çevresel kaygılar olduğuna inanılıyor ve Racib, Rusya’nın bir cevabı olduğunu düşünüyor. Çevre dostu hidro ve nükleer enerji kaynakları, ülkenin enerji dengesinin yaklaşık %40’ını oluşturmaktadır. Bitcoin söz konusu olduğunda, Rusya’nın madencilerin Çin’den göçüne katılımı “ana dijital para biriminin daha merkezi olmayan bir ağ biçimini sağlamalı” ve “bir bölgede, bu durumda Kuzey Amerika’da başka bir madencilik kaynaklarının yoğunlaşmasını önlemeye” yardımcı olmalıdır. ”

Ancak Çinli madenciler şimdiden harekete geçti ve Rusya, bazılarını kendi topraklarına çekmek istiyorsa acele etmeli. Başka bir eski Sovyet Cumhuriyeti olan Kazakistan ve Rusya liderliğindeki Avrasya Ekonomik Birliği’nin ( EEU ) bir üyesi de dahil olmak üzere, diğerleri değişimden daha hızlı faydalandı .

Küresel hash oranında ülke payının gelişimi (aylık ortalama). Kaynak: Cambridge Üniversitesi.

Cambridge Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, Orta Asya ülkesi, iki yıldan kısa bir süre içinde küresel bitcoin çıkarmadaki payını neredeyse altı kat artırarak %1.4’ten %8.2’ye çıkardı . RBC (büyük bir Rus iş haber portalı) tarafından aktarılan verilere göre, kripto madenciliği hacmine göre Kazakistan şu anda dünyada üçüncü sırada ve %6,8 ile dördüncü sırada yer alan Rusya’yı geride bırakıyor.

Raporda, Eylül 2019 ile Nisan 2021 arasındaki aynı dönemde Çin’in payı %75,5’ten %46’ya düşerken, ABD ikinci sıraya çıkarak payını %4,1’den %16,8’e çıkardı. Araştırmaya göre İran İslam Cumhuriyeti şu anda %4,6 ile beşinci sırada yer alıyor. Yine de, Kazakistan yerel kripto endüstrisinin muhalefetine rağmen madenciler tarafından tüketilen elektrik için bir ek ücret getirdiği için Rusya’nın konumunu iyileştirme şansı var .kaynak

Sizce Rusya kripto para madencilerini kendi yetki alanına çekebilecek mi?

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Youtube Süperstarı KSI ‘JJ’, Bitcoin’e Yatırım Yaparak Milyonlarca Kaybettiğini Söyledi

Read Next

Kripto para yasası ekim ayında TBMM’ye geliyor

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla