Japonya’nın menkul kıymet düzenleyicisi FSA, XRP bir menkul kıymet değil

  • Japonya’nın menkul kıymet düzenleyicisi olan FSA, The Block’a XRP’yi bir menkul kıymet olarak değil bir kripto para birimi olarak gördüğünü doğruladı. 
  • Bu, FSA’nın doğrudan XRP’nin yasal durumu hakkında yorum yaptığı ilk açıklama.

Ülkenin menkul kıymet düzenleyicisi olan Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), The Block’a XRP’yi bir menkul kıymet olarak değil bir kripto para birimi olarak gördüğünü doğruladı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun , XRP’yi satarak firmanın kayıtsız menkul kıymetlerin satışını yaptığı iddiası ışığında soru son zamanlarda alakalı hale geldi – ve yaklaşık bir ay önce Ripple CEO’su Brad Garlinghouse firmanın aramalarda ABD’den ayrılabileceğini söyledi daha dostane bir düzenleme ortamı.

Japon düzenleyici Salı günü The Block’a verdiği demeçte, “FSA, XRP’yi Ödeme Hizmetleri Yasasının tanımlarına dayalı bir kripto para birimi olarak görüyor” dedi. “ÖSO, diğer yetkililerin tepkisi hakkında yorum yapmaktan kaçındı

Açıklama, FSA’nın XRP’nin yasal statüsü hakkında doğrudan yorum yaptığı ilk zamanı temsil ediyor. Nomura Araştırma Enstitüsü geçen ay bir rapor yayınladı ve Yasaya göre “yaygın olarak kabul edilen bir yorum” XRP’nin bir menkul kıymet değil kripto varlığı olduğunu söyledi.

Kısa bir süre sonra Ripple’ın yatırımcısı ve iş ortağı SBI Holdings, bu rapora atıfta bulunarak XRP’nin Japonya’da bir menkul kıymet olmadığını söyleyen bir basın bülteni yayınladı . ÖSO’dan doğrudan herhangi bir açıklama yapmadı.

SBI Holdings, ulaşıldığında The Block’un yorum taleplerine yanıt vermedi. Ripple, yorumlara ulaşıldığında Nomura raporuna da atıfta bulundu. Firma, basın zamanına kadar herhangi bir yorumda bulunmadı.

Kripto tanımları

Japonya’nın Ödeme Hizmetleri Yasasına göre, bir dijital varlık, belirtilmemiş bir kişiye ödeme yöntemi olarak kullanıldığında ve fiat para birimi cinsinden belirtilmediğinde bir kripto para birimi veya “sanal para birimi” dir.

FSA The Block’a “Bu Yasada kullanıldığı şekliyle ‘Sanal Para Birimi’ terimi aşağıdakilerden herhangi biri anlamına gelir,” dedi:

“(i) mülkiyet değeri (elektronik bir cihaza veya başka bir nesneye elektronik yollarla kaydedilen değerle sınırlıdır ve Japon para birimi, yabancı para birimleri ve Para Birimi Cinsinden Varlıklar hariç; aynısı aşağıdaki maddede de geçerlidir) Belirsiz kişilerle ilgili olarak malların satın alınması veya kiralanması veya hizmetlerin sağlanması için bedel ödemek amacıyla kullanılabilir ve ayrıca karşı taraf olarak hareket eden belirsiz kişilerden satın alınabilir ve bunlara satılabilir ve bunlar vasıtasıyla devredilebilir. bir elektronik veri işleme sistemi;

ve (ii) önceki maddede belirtilenlerle, karşı taraf olarak hareket eden belirtilmemiş kişilerle karşılıklı olarak değiş tokuş edilebilen ve bir elektronik veri işleme sistemi aracılığıyla aktarılabilen mülkiyet değeri. “

Para birimi cinsinden varlıklar, Yasaya göre Japon yeni veya yabancı para birimi cinsinden ifade edilen tüm varlıklar anlamına gelir.

Birleşik Krallık maliye bakanlığı da XRP’yi menkul kıymet dışı olarak görüyor. Dijital varlığı bir “değişim jetonu” olarak görür.

Maliye bakanlığı geçen hafta yayınlanan bir düzenleyici danışma belgesinde “Öncelikle bir değişim aracı olarak kullanılan tokenler – buna Bitcoin, Ether ve XRP gibi yaygın olarak bilinen kripto varlıklar dahildir” dedi .

İngiltere, ABD’den ayrılırsa, diğer ülkelerin yanı sıra daha önce Ripple tarafından yeni genel merkezi için kısa listeye alınmıştı.

Tabii ki, FSA’nın kararlılığı, Ripple’ın SEC ile yaklaşan mücadelesi için pek bir şey ifade etmiyor. Ancak, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin XRP gibi dijital varlıkları düzenleme konusunda nasıl farklı bakış açıları aldıklarını yansıtıyor.

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Avrupa Merkez Bankası Başkanı, Bitcoin’in Küresel Olarak Düzenlenmesi Gerekiyor

Read Next

Yaklaşık 288 milyon doları bitcoin bulunan bir sabit diski yanlışlıkla ÇÖPE atan İngiliz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.