İran’da Ev Elektriğini Kullanan ,Kripto Madencilerine Ağır Cezalar Geliyor

İran hükümeti, ev içi kullanım amaçlı kripto para madenciliği yapanların ağır para cezaları ödeyecekleri konusunda uyardı. Yetkililer kripto para birimi madenciliği için elektrik tüketiminde bir artış kaydettikleri için ülke, hidroelektrik üretiminin azalması nedeniyle kıtlık yaşıyor.

Kripto Madencileri Elektrik Şebekesindeki Hasarları Ödeyecek

İran’daki hidroelektrik santralleri, bu yıl yetersiz yağış nedeniyle sınırlı kapasiteyle çalışıyor. Aynı zamanda, yetkililer dijital madeni paraların basılmasının giderek daha fazla elektrik enerjisi tükettiğini söylüyorlar. Genellikle İranlı hanelere sağlanan elektriğe dayanan yasadışı madencilik operasyonları, trafoları aşırı yükleyerek şebekeye zarar veriyor.

İran Enerji Bakanlığı sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhadi, kripto para birimlerinin izinsiz madenciliğinin elektrik arzını etkilediğini belirtti. Mashhadi, Teheran Times gazetesinin aktardığına göre, bu tür tesisleri işleten madenciler tespit edilip elektrik şebekesine verdikleri zararlardan sorumlu tutulduğunda ceza alacaklarını da sözlerine ekledi.

Kripto para madenciliği, hükümetin 2019’da bunu endüstriyel bir faaliyet olarak yasallaştırma kararının ardından İran’da hızla genişledi. 2020’de Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı 1.000’den fazla madencilik lisansı çıkardı ve enerji şirketleri, endüstrinin enerji ihtiyacı. Geçen yaz enerji santrallerinin de madencilik yapmasına izin verildi.

İran Termik Santrali Holding Şirketi ( TPPH ) başkanı Mohsen Tarztalab’a göre, enerji fiyatlarındaki sürekli artışlar ve sabit fiyatlarla elektrik sağlama yükümlülüğü, elektrik sektöründe gelirler ve harcamalar arasında büyük bir uçurum oluşmasına neden oldu . Yönetici, bir seçenek olarak kripto para madencilerine elektrik satışına işaret ederek, “Bu boşluğu doldurmak için yeni gelir kaynaklarına ihtiyacımız var” dedi.

Kripto Madenciliğinin Elektrik Tüketimi Günlük 1.500 MW’a Yükseliyor

Enerji Bakanlığı yetkilisi ayrıca, yeni rakamların son aylarda kripto madenciliğinde büyük bir artış olduğunu ortaya çıkardığını söyledi. Mevcut en son verilere göre, sektörün günde 1.500 megawatt’a kadar elektrik kullandığı bildiriliyor ve bu, Aralık ayında kaydedilen 300 megawatt’tan büyük bir artış. Mostafa Rajabi Mashhadi, Mehr haber ajansına verdiği demeçte, bu güç kullanımının sadece 200 megavatının yasal olduğunu söyledi.

İran’da elektrik fiyatları sübvanse ediliyor ve düşük oranlar, İran’ın bazı özel ekonomik bölgelerinde madencilik işletmeleri kuran Çinli şirketleri şimdiden çekmiş durumda. Bu yılın başlarında, Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı, İslam Cumhuriyeti’ndeki lisanssız tesislerin yıllık 660 milyon dolar değerinde kripto para madenciliği yaptığını tahmin etti.

Kripto para birimlerine olan ilgi geçen yıl önemli ölçüde arttı ve birçok İranlı Bitcoin ve benzerlerine yatırım yapıyor. Nisan ayında, İran Merkez Bankası, yerel bankalara ve borsalara, ithalat ödemelerinde ülkede mayınlı kripto para birimini kullanma yetkisi verdi . Ancak, düzenleyici daha sonra sınırsız kripto ticaretine karşı uyarıda bulundu .

kaynak

İran’da kripto para madenciliğinin büyümeye devam etmesini bekliyor musunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Coinbase, Dogecoin’i 6-8 Haftada Listeleyecek, CEO Açıkladı

Read Next

Elon Musk, ‘Tesla’nın Bitcoin Satmadığını’ Açıkladı,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.