İran, Bankaları ve Döviz Borsalarını İthalatta Ödeme Yapmak İçin Kripto Para Birimlerini Kullanımında Yetkilendirdi

İran Merkez Bankası, ithalat için ödeme yapmak üzere ülkedeki lisanslı kripto madencileri tarafından çıkarılan kripto para birimlerini kullanmak üzere bankalara ve döviz borsacılarına yetki verdi. Bu arada, kripto ile ilgili faaliyetler hakkında yasal netlik sağlamak için bir yasa tasarısı hazırlanıyor.

İthalat İçin Ödeme Yapmak İçin Kripto Para Birimlerini Kullanma

Financial Tribune’un Cumartesi günü bildirdiğine göre, İran Merkez Bankası (CBI), bankaların ve lisanslı döviz bozdurucularının ithalat için ödeme yapmak üzere İran’daki lisanslı kripto madencileri tarafından çıkarılan kripto para birimini kullanabileceğini duyurdu. Açıklanan yayın:

Merkez bankası, borç verenlerin ve lisanslı döviz bürolarının kripto ödemesi için düzenleyici çerçeve hakkında bilgilendirildiğini söylüyor.

Geçen yıl Ekim ayında, İran hükümeti, ülkenin merkez bankasının ülkede yasal olarak çıkarılmış bitcoin ile ithalatı finanse etmesini sağlamak için kripto para birimi düzenlemesini değiştirdi . Lisanslı kripto madencilerinin madeni paralarını doğrudan merkez bankasına satmaları gerekir . Önlem CBI ve Enerji Bakanlığı tarafından önerildi.

İran gelmiştir yayınlanan Türk Bitcoin madencilik devi Iminer birinden dahil kripto madenciler, 1.000 üzerinde lisans. İran’daki enerji santrallerinin kripto para madenciliği yapmasına izin verildi ve bitcoin madencilerine üçünden üretilen elektriğe özel erişim hakkı verildi . Ocak ayında İran 1.620 yasadışı kripto madenciliği çiftliğini kapattı .

Bu arada, ekonomi komisyonu başkanı Mohammadreza Pourebrahimi, komisyonun İran’daki kripto faaliyetlerini kapsamlı bir şekilde incelediğini ve sonuçlarını önümüzdeki hafta sunacağını söyledi.

Tasnim Haber Ajansı’nın aktardığına göre, “Kripto para birimiyle ilgili faaliyetler için yeni bir mekanizmanın ortaya konulduğu bir yasa tasarısı planlıyoruz” dedi.

Tasarı, idari organların, yani İran Merkez Bankası ve BİT, sanayi, enerji ve ekonomi bakanlıklarının yükümlülüklerini tanımlayacak.

kaynak

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Thodex vurgununun ardından Takasbank formülü masada

Read Next

Ellen Degeneres, Mark Cuban ,Dogecoin’i Kabul Etmesini İstiyor,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.