IMF Merkez Bankalarının Yalnızca% 23’ünün Yasal Olarak Dijital Para İhracı Yapabileceğini Söyledi

Uluslararası Para Fonu’ndaki (IMF) araştırmacılar, dijital para biriminin gerçekten para olup olmadığı sorusuna cevap vermek için 174 IMF üyesinin merkez bankası yasalarını inceledi. İncelenen tüm merkez bankalarının sadece yaklaşık% 23’ünün veya 40 merkez bankasının “yasal olarak dijital para birimi ihraç etmesine izin verildiğini” buldular.

IMF, Dijital Paranın Para Olup Olmadığını Araştırıyor

IMF Perşembe günü, dijital paranın yasal anlamda gerçekten para olup olmadığını araştıran bir blog yazısı yayınladı. Gönderi, IMF Hukuk Departmanının Mali ve Mali Hukuk biriminde danışmanlık danışmanı Catalina Margulis ve aynı birimde araştırma görevlisi olan Arthur Rossi tarafından yazılmıştır.

Kendi görüşlerini ifade eden yazarlar, “dünya merkez bankalarının yüzde 80’ine yakın bir kısmının ya mevcut yasaları uyarınca dijital para birimi ihraç etmelerine izin verilmediğini ya da yasal çerçevenin net olmadığını” gözlemleyerek başladı. Devam ettirdiler:

Ülkelerin bu değerlendirmeyi yapmalarına yardımcı olmak için, 174 IMF üyesinin merkez bankası yasalarını gözden geçirdik… ve yasal olarak dijital para birimi ihraç etmesine yasal olarak izin verildiğini gördük.

Bu blog gönderisinin yayınlanmasından önce, IMF, Twitter’da insanlardan dijital para birimlerinin gerçekten para olup olmadığını oylamalarını isteyen bir anket düzenledi. Toplanan 95.256 oydan% 79.9’u evet dedi.

Para Birimi Olarak Ne Nitelikli

IMF araştırmacıları, “Yasal olarak para birimi olarak nitelendirilebilmesi için, bir ödeme yönteminin ülkenin yasalarına göre kabul edilmesi ve resmi para biriminde belirtilmesi gerektiğini belirtmiştir. Bir para birimi tipik olarak yasal ihale statüsüne sahiptir, yani borçlular yükümlülüklerini alacaklılara devrederek ödeyebilirler. ” Detaylandırdılar:

Bu nedenle, yasal ihale statüsü genellikle yalnızca nüfusun çoğunluğu tarafından kolayca alınabilen ve kullanılabilen ödeme araçlarına verilir. Bu nedenle banknotlar ve madeni paralar en yaygın para birimi biçimidir.

Yazarlar, “dijital para birimlerini, dijital altyapıyı (dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, bağlantı) kullanmak için öncelikle yerinde olması gerektiğini” belirtti. Ancak, “hükümetlerin vatandaşlarına buna sahip olmalarını empoze edemeyeceklerini, bu nedenle bir merkez bankası dijital aracına yasal ihale statüsü vermenin zor olabileceğini” belirttiler.

IMF personeli ayrıca merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) oluşturulmasıyla ortaya çıkan bazı yasal sorunlardan da bahsetti. İlgi alanları arasında “vergi, mülkiyet, sözleşmeler ve ödeme aczine ilişkin yasalar; ödeme sistemleri; mahremiyet ve veri koruma; IMF araştırmacıları en temelde kara para aklamayı ve terörizmin finansmanını engelliyor ”diye açıkladı.

Sonuç olarak, araştırmacılar, “Yasal ihale ataması olmadan, tam para birimi statüsüne ulaşmak eşit derecede zor olabilir” diye vurgulamışlardır:

Gelişmiş ekonomilerde yaygın olarak kullanılan birçok ödeme yöntemi ne yasal ödeme ne de para birimi değildir.

kaynak

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Kraken, ABD’de İkamet Edenler için XRP satışı Durduracak

Read Next

Türkiye’de borsa yatırımcıları 2 milyonu aştı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.