Hindistan Merkez Bankası,Kripto para ve dijital rupi hakkında kitapçık yayınladı

Hindistan Merkez Bankası (RBI), kripto para birimi ve dijital rupi hakkında bir bölüm içeren bir kitapçık yayınladı. Merkez bankası, kripto para birimlerinin son yıllarda popülerlik kazandığını kabul etti ve bir merkez bankası dijital para birimi ihtiyacını araştırdığını doğruladı.

RBI, Dijital Rupi Keşfederek Kripto’nun Popülerlik Kazandığını Söyledi

Hindistan merkez bankası Pazartesi günü merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ile ilgili bir bölüm içeren bir “Ödeme Sistemleri Kitapçığı” yayınladı. RBI, belgede “milenyumun ikinci on yılında Hindistan’daki ödeme ve uzlaştırma sistemlerinin yolculuğunu, yani 2010’un başından 2020’nin sonuna kadar” anlatıyor.

Kitapçığın bir bölümü şu şekildedir:

Özel dijital para birimleri (PDC’ler) / sanal para birimleri (VC’ler) / kripto para birimleri (CC’ler) son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Hindistan’da, düzenleyiciler ve hükümetler bu para birimleri konusunda şüpheci ve ilgili riskler konusunda endişeli.

Ancak merkez bankası onayladı:

Bununla birlikte, RBI, itibari para biriminin dijital bir versiyonuna ihtiyaç olup olmadığı ve varsa, nasıl çalıştırılacağı olasılığını araştırıyor.

RBI kitapçığı, bir CBDC’yi “yasal bir ihale ve dijital formdaki bir merkez bankası yükümlülüğü, egemen bir para birimi cinsinden ve merkez bankasının bilançosunda görünen” olarak tanımlar. Merkez bankası şunları ekledi: “Yenilikler, ödeme alanını hızla değiştiriyor. Bu, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının teknolojiden yararlanıp yararlanamayacaklarını incelemelerini ve dijital formda fiat para ihraç edip edemeyeceklerini incelemelerini sağladı. “

Bu, Hindistan merkez bankasının dijital rupiden bahsettiği ilk sefer değil. Aralık 2019’da RBI Başkanı Shaktikanta Das , “Rezerv Bankası’nın uygun bir zamanda kesinlikle ciddi olarak bakacağı bir alan” dedi .

Hindistan’da hala kripto para birimi için düzenleyici bir çerçeve yok. Bir taslak tasarı erken 2019 yılında maliye bakanlığına sunuldu ancak hükümetin tasarıyı getirmemiştir. Bu arada, ülkenin yüksek mahkemesi geçen yıl Mart ayında merkez bankası tarafından kripto endüstrisi üzerindeki bankacılık kısıtlamasını kaldırdı . Son zamanlarda, maliye bakanlığının bir kolu olan Merkezi Ekonomik İstihbarat Bürosu’nun bitcoin işlemlerine% 18 mal ve hizmet vergisi (GST) getirmeyi önerdiği bildirildi .

kaynak

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Filipinler Kara Para Aklamaya Karşı Korunmak İçin Kripto Endüstrisi Yönergelerini Yayınladı

Read Next

JP Morgan Yatırım Portföylerine Bitcoin Eklemek İçin 3 Neden özetledi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.