Hindistan Merkez Bankası RBI, Kripto Bankacılık Yasağını Onayladı

Hindistan Merkez Bankası (RBI) Hindistan Merkez Bankası (RBI), resmi olarak bankalara bankacılık yasağı sirkülerinin ülkenin yüksek mahkemesi tarafından bir yıldan daha uzun bir süre önce iptal edildiği için geçerli olmadığını söyledi. Yüksek mahkemenin kararına rağmen, bankalar kripto para birimi ile uğraşırken RBI genelgesine atıfta bulunuyorlar.

RBI, Bankalara Kripto Para Biriminde ‘Artık Geçerli Değil’ Sirkülerinden Alıntı Yapmayı Durdurmalarını Söyledi

Hindistan’ın merkez bankası Hindistan Merkez Bankası (RBI), Pazartesi günü kripto para birimleriyle ilgili konumunu açıklayan bir bildirim yayınladı. “Sanal Para Birimleriyle (VC) işlemler için Müşteri Durum Tespiti” başlıklı bildirim, “tüm ticari ve kooperatif bankaları, ödeme bankalarını, küçük finans bankalarını, NBFC’leri ve ödeme sistemi sağlayıcılarını” hedeflemektedir.

RBI şunu yazdı:

Bazı bankaların / düzenlenmiş kuruluşların, 06 Nisan 2018 tarihli RBI genelgesine atıfta bulunarak müşterilerini kripto para işlemlerine karşı uyardığı basın haberlerinde dikkatimizi çekti.

Nisan genelgesi , bankalara kripto para birimlerinde işlem yapmanın yasak olduğunu bildirdi. Bununla birlikte, Hindistan yüksek mahkemesi geçen yılın Mart ayında bu genelgeyi iptal ederek bankaların kripto para birimi borsaları da dahil olmak üzere kripto işletmelerine hizmet vermeye devam etmesine izin verdi.

RBI Pazartesi günkü duyurusunda şunu açıkladı: “Bankalar / düzenlenmiş kuruluşlar tarafından yukarıdaki genelgeye yapılan bu tür atıflar, bu genelge Mütevelli Yüksek Mahkemesi tarafından 04 Mart 2020 tarihinde Writ Dilekçesi konusunda bir kenara bırakıldığından Sivil) No. 528 (Hindistan İnternet ve Mobil Birliği – Hindistan Rezerv Bankası), ”ayrıntılı olarak açıklıyor:

Bu nedenle, Saygıdeğer Yüksek Mahkemesinin emri göz önüne alındığında, genelge, Yargıtay kararının verildiği tarihten itibaren artık geçerli değildir ve bu nedenle alıntı yapılamaz veya alıntı yapılamaz.

Merkez bankası şunları ekledi: “Bankalar ve yukarıda belirtilen diğer kuruluşlar, ancak, Müşterinizi Tanıyın (KYC), Kara Para Aklamayı Önleme (AML) standartlarını düzenleyen düzenlemelere uygun olarak müşteri durum tespiti işlemlerini gerçekleştirmeye devam edebilir, Terörizmin Finansmanıyla Mücadele (CFT) ve düzenlenmiş kuruluşların Kara Para Aklamayı Önleme Yasası (PMLA), 2002 kapsamındaki yükümlülüklerinin yanı sıra, denizaşırı para havaleleri için Döviz Yönetim Yasası (FEMA) kapsamındaki ilgili hükümlere uygunluğun sağlanması.

Bankacılık kısıtlaması geçen yılın Mart ayında kaldırılırken, Hindistan’daki bazı bankaların hala kripto işlemlerini kısıtladığı bildiriliyor. Bazı müşterilerin bankalarından kripto işlemleri için banka hesabı veya kredi kartı kullanmalarına izin verilmediğini belirten uyarı e-postaları aldıkları bildirildi.

Hatta bazı medya kuruluşları, RBI’nin gayri resmi olarak bankalardan kripto işletmeleri ve tüccarlarıyla bağlarını kesmelerini istediğini bildirdi . Ancak Hindistan Ulusal Ödemeler Kurumu, UPI aracılığıyla kripto para birimi işlemlerini yasaklamayacağını söyledi .

Bu arada, Hindistan hükümeti hala kripto para birimi düzenlemesi üzerinde çalışıyor. Bütçe oturumunda Parlamento’da bir kripto tasarısının tanıtılması gerekiyordu ama olmadı. Geçen ay medya, hükümetin kripto para birimi düzenlemesi üzerinde çalışmak üzere bir uzmanlar paneli kurmayı planladığını bildirdi .kaynak

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Ripple dava sürecinin ardından halka açılacak

Read Next

Çinli Ekonomist, Bitcoin Yaygın Olarak Kabul Edilirse Hepimiz Öleceğiz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.