Hindistan, kripto para birimlerini yasaklamak ve resmi dijital para birimi oluşturmak için yasa teklifi verdi

MUMBAI (Reuters) – Hindistan, hükümet tarafından listelenen yasama gündemine göre, bitcoin gibi özel kripto para birimlerini yasaklamak ve merkez bankası tarafından çıkarılacak resmi bir dijital para birimi için bir çerçeve oluşturmak için bir yasa çıkarmayı planlıyor.

Cuma günü alt meclisin web sitesinde yayınlanan gündem, yasanın “Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından çıkarılacak resmi dijital para biriminin oluşturulması için kolaylaştırıcı bir çerçeve oluşturacağını” söyledi.

Gündemde, mevcut meclis oturumunda tartışılmak üzere listelenen yasanın “Hindistan’daki tüm özel kripto para birimlerini yasaklamayı amaçladığını, ancak kripto para biriminin temelindeki teknolojiyi ve kullanımlarını teşvik etmek için bazı istisnalara izin veriyor” dedi.

2019’un ortalarında, bir Hindistan hükümeti heyeti, tüm özel kripto para birimlerinin 10 yıla kadar hapis cezası ve dijital para birimleriyle uğraşan herkes için ağır para cezaları ile yasaklanmasını önerdi.

Ancak panel, hükümetten Hindistan Merkez Bankası aracılığıyla banknotlar gibi işlev görmesi için Hindistan’da hükümet destekli resmi bir dijital para biriminin piyasaya sürülmesini düşünmesini istedi.

RBI, Nisan 2018’de finansal kurumlara, bitcoin gibi sanal para birimi ile uğraşan bireyler veya işletmelerle tüm bağlarını üç ay içinde koparmalarını emretti.

Bununla birlikte, Mart 2020’de Hindistan Yüksek Mahkemesi, bankaların borsalardan ve tüccarlardan gelen kripto para birimi işlemlerini gerçekleştirmesine izin verdi ve gelişen sektöre büyük bir darbe indiren bir merkez bankası yasağını bozdu.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, kripto para birimlerini düzenlemenin yollarını arıyor, ancak tüketici verilerinin kötüye kullanılması ve bunun finansal sistem üzerindeki olası etkisi hakkında endişeler dile getirilmesine rağmen, hiçbir büyük ekonomi, kripto para birimlerine sahip olma konusunda kapsamlı bir yasak koyma konusunda sert bir adım atmadı. .

kaynak

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Ripple, XRP Satışları Üzerine SEC Davasına Yanıt Verdi

Read Next

Elon Musk, Bitcoin geniş çaplı, kabul görmenin eşiğinde,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.