Filipinler Kara Para Aklamaya Karşı Korunmak İçin Kripto Endüstrisi Yönergelerini Yayınladı

Yeni yönergeler, ülkenin dijital varlık endüstrisini Finansal Eylem Görev Gücü standartlarına uygun hale getiriyor

Filipinler merkez bankası Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), kara para aklamayı önlemek amacıyla sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP’ler) için yeni yönergeler yayınladı.

BSP, 25 Ocak’ta yayınlanan bir belgede (aşağıya bakınız), VASP’lerin para gönderme işi olarak faaliyet göstermeleri için bir lisans, bir “yetki belgesi” için başvurmaları gerektiğini söyledi.

Ayrıca, merkez bankalarının likidite ve operasyonel risk, BT riski, iç kontroller, tüketicinin korunması ve kara para aklama ile mücadele gibi alanlarda finansal hizmet sağlayıcılara yönelik mevcut kurallarına uymaları gerekecektir.

VASP’ler artık, gözetim hizmetleri veriyorlarsa 50 milyon Filipin pesosuna (1 milyon doların biraz üzerinde) veya yoksa 10 milyon peso’dan (208.000 dolar) daha az bir sermaye gereksinimine ihtiyaç duyacak.

Merkez bankası valilik bir politika açıklamasında, “finansal sistemin bütünlüğünü ve istikrarını korurken finansal yeniliği teşvik eden bir ortamı” desteklediğini söyledi.

Sanal varlıklar “finansal hizmetlerin sunumunda devrim yaratma potansiyeline sahip” olmakla birlikte, herhangi bir fayda, kara para aklamada kullanım risklerinin yanı sıra düşünülmelidir.

VASP’ler ayrıca kendi müşteri durum tespiti yapmaktan sorumlu olacak ve kripto para birimi işlemlerini sınır ötesi banka havaleleri olarak ele alarak katılımcı verilerini 50.000 pesodan (1.000 $) fazla olanlar için tutmalıdır.

BSP, şüpheli faaliyet veya 50.000 peso’luk (10.000 ABD Doları) tek işlemin ekstra durum tespiti ve ödeme kısıtlamaları gerektireceğini söyledi. 

Belgede, yönergelerin Mali Eylem Görev Gücü tarafından yayınlanan düzenleyiciler için uluslararası standartları temel aldığını belirtiyor

Philippines Virtual Asset S… by CoinDesk

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Güney Kore Vergi Dairesi, Kripto Borsasına Denetim

Read Next

Hindistan Merkez Bankası,Kripto para ve dijital rupi hakkında kitapçık yayınladı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.