Fas’ta Kripto Yasaklandı, Ancak Bitcoin Satın Alımları Yükseliyor,

Ülkede son üç yılda eşler arası bitcoin ticaret hacimleri istikrarlı bir şekilde arttı.

Kripto para birimleri Fas’ta yasaklandı, ancak eşler arası bitcoin ticaret platformu LocalBitcoins bu yıl tüm zamanların en yüksek işlemlerini rapor etti 

LocalBitcoins Baş Pazarlama Sorumlusu Jukka Blomberg’e göre, Şubat 2021, platformda ay boyunca yaklaşık 900.000 dolar değerinde bitcoin alınıp satıldığını söyledi. Blomberg, LocalBitcoins’in ayrıca 2019 ve 2020 yılları arasında kullanıcı kayıtlarında% 30’luk bir artış gördüğünü ve 700’den fazla yeni hesap oluşturduğunu söyledi. 

Kuzey Afrika ülkesinde kripto para birimlerinin yasaklanmasına rağmen Bitcoin alımları artıyor. Kasım 2017 yılında Fas’ın Döviz Bürosu haberdar sanal para işlemlerin bir olduğunu genel kamuoyunu ihlali yaptırımlar ve cezalara döviz yönetmelik ve konuyla ilgili. Mali düzenleyiciler, ülkenin merkez bankası hükümet tarafından verilen bir ulusal dijital para biriminin (CBDC) faydalarını araştırırken bile, kripto para birimlerini şüpheyle görmeye devam ediyor . 

Yasağa rağmen, LocalBitcoins gibi eşler arası platformlarda ticaret yıllar içinde istikrarlı bir şekilde arttı. Kasım 2017’den Şubat 2021’e kadar, platformdaki işlem hacimlerinde% 215’lik büyük bir artış görüldü. 

2020 bitcoin fiyatı , dünya çapında kripto para birimine olan talebi artırdı. Kripto para birimi şirketi Decred Orta Doğu topluluk yöneticisi Insaf Nori’ye göre, Fas’ta, merak ve finansal özerklik arzusunun bir kombinasyonu, Faslıları kripto satın almaya itiyor .

“Bazı tüccarlar sadece kripto para birimlerinden hızlı kazanç istiyor. Kazablanka merkezli Nori, CoinDesk’e verdiği demeçte, bazıları banka kullanmadıkları için finansal özgürlük istiyor.

Bankasız

Fas, dünyadaki en düşük banka olan ülkelerden biridir. Dünya Bankası’nın 2019 araştırması , Faslı yetişkinlerin yalnızca% 29’unun banka hesaplarına erişimi olduğunu gösteriyor ki bu, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölge ortalamasının% 44’ünden önemli ölçüde daha düşük.

“Bence sadece bankaları kullanan insanlar çalışıyor. İşsizlerse veya kendi hesabına çalışıyorlarsa, sadece paralarını evlerinde stoklamak istiyorlar. Sadece bankayı kullanmıyorlar, ”dedi Nori. 

Faslı bir bankacılık yetkilisi İsmail Douiri, Guardian’da yayınlanan 2015 tarihli bir makalede , düşük gelirli çalışanların kendileri göz önünde bulundurularak oluşturulan düşük maliyetli bir finansal hizmetler programına tepkisini anlattı. Çoğu, bankalar ve ücretler tarafından korkutuldu. 

“Bunların hepsi öngörebileceğimiz endişelerdi. Beklemediğimiz şey, potansiyel yeni müşterilerimizin en çok değer verdikleri şeyin mahremiyet ve gizlilik olduğunu söylemesiydi ”diye yazdı Douiri. 

Douiri, hanehalklarının komşularının bir banka hesabı olduğunu bilmelerini nasıl istemediklerini, çünkü borç almaya çalışabileceklerini anlatmaya devam etti. 

Nori, kripto para birimlerinin doğasında bulunan özgürlük ve gizliliğin Bitcoin’de yerel merakı besleyebileceğini söyledi. 

Değişim İşaretleri

Nori’ye göre Faslılar, kredi kartlarını kullanarak dijital varlık borsaları yoluyla bitcoin veya diğer kripto para birimlerini satın alamıyordu. Nori, kripto istiyorlarsa, Avrupa’da veya ABD’de satın almak zorunda olduklarını söyledi. 

Faslıların banka hesaplarını kullanarak doğrudan kripto para satın almalarına izin verilmemesine rağmen, eşler arası borç verme kripto ticareti için nakit parayı kolaylaştırdı. LocalBitcoins üzerindeki ödeme seçenekleri , WhatsApp ve Telegram gibi sosyal medya platformları aracılığıyla yapılan bitcoin alım satımlarını yapmak için nakit para yatırma ve transferlerin kullanımını gösterir. 

Ancak Nisan 2020’de küresel kripto para borsası Binance , Fas dirhemi ile kripto satın alma desteği ekledi . Nori’ye göre, Faslılar uluslararası kredi kartlarını kullanarak belirli borsalardan kripto satın alabiliyorlar, ancak alımlarını tekrar dirheme çevirmelerine izin verilmiyor.

“Bu büyük bir adım,” dedi Nori, Fas’tan geleneksel borsalarda kripto satın alabilmenin yerel düzenleyicilerin gelecekte kripto para birimlerini yasal hale getirebileceğinin bir işareti olduğuna inandığını da sözlerine ekledi. 

“Genel olarak, Bitcoin’in pozitif trendi gibi görünüyor ve Fas’ta artan talebe dokunulmadı. Ve 2021 ve sonrasına baktığımızda, büyüme potansiyeli konusunda çok iyimser olmak için sayısız neden var ”diye ekledi Blomberg.  kaynak

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Fed başkanı: “Bitcoin doların değil, altının yerini alabilir”,

Read Next

OKEx Korea önümüzdeki ay kapatılıyor,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.