Elon Musk, Tesla ve SpaceX’in Bitcoin’e ve Ethereum’a Yatırımı var,!

  • Geçen ay bir Twitter tartışmasından sonra, Twitter ve Square kurucusu Jack Dorsey ve Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk, Bitcoin’in esasını tartışmak için The B Word konferansında sahne aldı.

Elon Musk, bugün Twitter CEO’su Jack Dorsey ve ARK Invest CEO’su Cathie Wood ile yaptığı görüşmede hem Tesla hem de SpaceX’in Bitcoin’e sahip olduğunu doğruladı.

The B Word panelindeki açılış konuşmasında Musk, iş kanıtı kavramlarına yönelik şüpheciliğine rağmen nihayetinde Bitcoin ve kripto para birimlerinin bir destekçisi olduğunu söyledi. Sahip olduğu tek halka açık hissenin Tesla olduğunu, ancak şirket hissesi dışında sahip olduğu tek “anlamlı üç varlığın” bitcoin, ether ve dogecoin olduğunu ve “eter veya doge’dan çok daha fazla bitcoine” sahip olduğunu söyledi.

Özel varlıklarına ek olarak, SpaceX’in de bitcoin sahibi olduğunu doğruladı. Musk, bu yılın başlarında elektrikli araç firması Tesla’nın bilançosuna 1,5 milyar dolarlık BTC eklediğinde manşetlere çıktı. SpaceX özel olduğu için, uzay araştırma teknolojisi firmasının varlıklarının bir kısmının kriptoda olduğu daha önce bilinmiyordu. 

Musk, SpaceX’in ne kadar tuttuğunu açıklamadı. Musk’ın yorumlarına göre, firma kriptoya daha fazla girebilir.

Musk, “Bitcoin tek başına temel katmanda dünyanın para sistemi olamaz, ancak ikinci katmanda nasıl uygulandığına bağlı olarak mümkündür” dedi. 

SpaceX’in Bitcoin’in geleceği için “bunda bir rol oynadığını” söyledi, ancak firmanın bu misyonu nasıl ilerlettiğini daha fazla netleştirmedi.

Enerji yenilenebilir

Musk, Tesla’nın yenilenebilir enerji kaynakları %50’ye ulaştığında bitcoin kabul etmeye devam edeceğini yineledi. Musk’a göre Tesla, kendi güneş enerjisi çözümlerine ek olarak yenilenebilir enerji sektöründe güçlü bağlantılara sahip olduğundan, bu sorunun çözümünde de rol oynayabilir.

“Enerji üretimi, sürülen kar kadar saf olmak zorunda değil, ancak Tesla’nın desteklemesi için dünyanın en kirli kömürü olamaz” dedi.

Musk ayrıca “nükleer yanlısı” olduğunu ve kamuoyunun görüşüne rağmen nükleer santrallerin güvenli olduğunu söyledi, ancak “füzyon değil fisyon”dan bahsettiğini açıklığa kavuşturdu.

“Tesla’da gerçekten iyi adamlar olmayı arzuluyoruz… bu hata yapmadığımız anlamına gelmiyor, ama deniyoruz” dedi.

Wood, ağın diğer endüstrilere kıyasla zaten iyi yolda olduğunu iddia etti. 

“Bitcoin’in kesinlikle altın madenciliğinden veya geleneksel finansal hizmetler sektöründen çok daha çevre dostu olacağına gerçekten inanıyorum. Birçok yönden, zaten öyle” dedi.

Dorsey ve ademi merkeziyetçilik

Musk, Twitter’ın kriptoda reklam parasını kabul edip etmeyeceğini sordu.

Dorsey, “kesinlikle” dedi, ancak asıl odak noktası bu değil. İnternetin şafağında kripto olsaydı, reklamveren modelinin sosyal medya alanında o kadar yaygın olmayabileceğini belirtti.

Ancak işin gerçeği reklamcılar olduğundan, kripto topluluğunun merkezi olmayan yönlerini geliştirmeye odaklanmış durumda. Bu nedenle Dorsey, “en büyük odak noktasının” merkezi olmayan sosyal medya projesi olan BlueSky’de olduğunu söyledi. Dorsey’e göre erken günler kaldı. 

Nasıl bir araya geldi

Musk ve Dorsey , Twitter’daki bir tartışmanın ardından The B Word etkinliğinde ilk olarak birlikte sahneye çıkma konusunda anlaştılar . Dorsey, etkinliği desteklemek için tweet attı ve Musk, etkinlik başlığının belki de piyasa değerine göre en büyük kripto para biriminden ziyade “bicurious” olarak adlandırıldığını söyledi. Dorsey, yorumun “tuhaf” olduğunu söyledi ve ardından ikisinin Musk’ın daha sonra “Bitcurious” olarak adlandırdığı şey için bir konuşma yapmasını önerdi. 

ARK Invest’ten Cathie Wood da aynı sahneyi Musk ve Dorsey ile paylaşarak kripto para birimine ilişkin finansal hizmetler bakış açısını doldurdu.

Dorsey uzun zamandır bir Bitcoin savunucusu ve Lightning ağı şampiyonu. Kısa süre önce Florida, Miami’deki Bitcoin 2021’de konuştu ve burada ödeme şirketi Square’in bir bitcoin donanım cüzdanı geliştirmeyi planladığını duyurdu . Geçen hafta Dorsey, Square’in bitcoin bağlantılı finansal hizmetler için bir “açık geliştirici platformu” kuracağını da duyurdu . Square, geçen Ekim ayında 50 milyon dolarlık bir satın alma işleminden sonra varlıklarının yaklaşık %1’ini bitcoin’de tutan Bitcoin ağının başarısında da pay sahibi . 

Onun rağmen tarihsel olarak gayretli cryptocurrency alır, Misk Dorsey’in Bitcoin inanan bir şüpheci olarak duruyor. Bir zamanlar Bitcoin’in savunucusuyken, o zamandan beri çevresel etkilere karşı ihtiyatlı davrandı. Musk , Twitter biyografisine “Bitcoin”i ekledikten , Tesla’nın bilançosuna 1,5 milyar dolar değerinde BTC koyduktan ve kripto para biriminde elektrikli araçlar için ödeme yapılmasını sağladıktan sonra aniden rotasını değiştirdi.

Bitcoin madenciliği topluluğunun elektrik kullanımı konusundaki endişelerini dile getirdi. Tesla, bitcoin ödemelerini durdurdu – ancak Musk daha sonra firmanın Dogecoin’i kabul edip etmeyeceği konusunda bir Twitter anketi yayınladı . Ayrıca şimdi Twitter biyografisinde meme temalı jetonu onaylıyor . Yine de, çözüm bulmakla ilgilenmeye devam ettiğini ve hatta daha sonra madenciliği çevreleyen olumsuz medya anlatılarıyla mücadele etmek için Bitcoin Madencilik Konseyi’ni (BMC) organize eden MicroStrategy’den Michael Saylor ile bir toplantı yaptığını söyledi . kaynak

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

1.000 avroyu geçen kripto para işlemlerine sıkı takip

Read Next

Guggenheim CIO’su: “Bitcoin fiyatı 15 bin dolara gerileyecek”

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla