El Salvador, dip fiyattan Bitcoin’i kaçırmadı

El Salvador hükümeti, küresel kuruluşların Bitcoin’e ilişkin uyarılarına rağmen piyasadak fırsatları kullanmayı sürdürüyor.

Bitcoin fiyatı pazartesi günü 45 bin doların altına gerilerken, El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkenin dip fiyattan alım yaptığını duyurdu. 150 yeni coin alan ülkenin toplam birikimi 700 BTC’ye (yaklaşık 32 milyon dolar) ulaştı.

Kripto ekosisteminde yaygın olarak kullanılan bir uyarı olan “finansal tavsiye değildir”e göndermede bulunan Bukele, “Başkanlık tavsiyesidir” diye belirttiği gönderisinde “Dipten alım yaparsanız sizi yenemezler” diye açıkladı.

El Salvador hükümeti, Bitcoin’in ülkede ulusal para olarak kullanılmaya başlandığı ve ani bir şekilde 43 bin dolara çakıldığı gün de dipten alım yapmıştı.

El Salvador’un Bitcoin hamlesi, özellikle de BTC yatırımcılarının vergiden muaf tutulma olasılığı nedeniyle kripto evreninde büyük heyecan yarattı. Ne var ki hükümetin bu kararı, ülke için bazı sorunlara da yol açtı.

Ülkede patlak veren protestolara ek olarak, kredi notu kuruluşu S&P Global de Bitcoin’in ulusal para olarak kullanılmaya başlanmasının, ülkenin kredi notuna olumsuz etkide bulunacağı konusunda uyardı. S&P’ye göre bu durum, El Salvador’un IMF ile 1 milyar dolarlık borç anlaşması yapma şansını da düşürebilir.

El Salvador, 7 Eylül’de yürürlüğe giren yasa ile Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kullanmaya başlayan ilk ülke oldu.kaynak

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Cardano üzerinde 200 akıllı sözleşme başlatıldı,

Read Next

Bitcoin, Çin Merkez Bankası’nın kripto paralarla tüm işlemleri yasaklaması sonrası yüzde 5 değer kaybetti

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.