Çin’in Çöküşünden Sonra ABD’nin Bitcoin Madenciliğinde Lider Oldu

Çin, birkaç yıl art arda dünyanın baskın bitcoin madenciliği merkez üssü olarak hüküm sürdükten sonra, Cambridge Üniversitesi’nden yeni verilere göre Amerika Birleşik Devletleri “bitcoin madenciliğinde lider pozisyonu aldı”.

Veriler ABD, Kazakistan ve Rusya Federasyonu’nun Bitcoin Madenciliği Tünekini Yönettiğini Gösteriyor

Temmuz ayının ortalarında, Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi (CBECI) projesinden araştırmacılar, web sitesinin Nisan 2020’den beri güncellenmemiş olan “Bitcoin Madencilik Haritası”ndan yeni veriler yayınladı. Bu özel raporda, CBECI araştırmacıları Çin’in hashrate hakimiyetinin olduğunu belirtti. önceki tahminlerden çok daha düşüktü. 13 Ekim’de CBECI araştırmacıları, bitcoin madenciliğine katılan tüm ülkeler ve bu günlerde madencilik faaliyetinin çoğunun gerçekleştiği yerler hakkında güncellenmiş veriler yayınladı.

Raporda, “Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne (CBECI) yapılan son güncelleme, Çin’deki Bitcoin madenciliği baskısının etkisini doğruladı” dedi. “[Gösteriyor] küresel Bitcoin ağ hash oranının önde gelen payı şimdi ABD’de, ardından Kazakistan ve Rusya Federasyonu’nda bulunuyor.” CBECI araştırmacıları şunları ekledi:

Bu yeni veriler (Ağustos 2021’in sonuna kadar), ABD’nin küresel hash oranı %35,4 (Nisan sonunda %16,8’den), Kazakistan’ın %18,1 (%8,2’den) ve Rusya Federasyonu’nun küresel hash oranı olduğunu gösteriyor. %11 (%6,8’den yukarı). Bu, son güncellemede (Nisan 2021’in sonuna kadar) tanımlanan ve bu üç ülkenin Çin’deki baskıdan önce zaten pazar payı kazandığını gösteren hash hızı yörüngesini doğruluyor.

Çin’in Darbesi ‘Dünya Çapında Hashrate’in Coğrafi Dağılımını Artırdı’

28 Haziran 2021’den bu yana, Bitcoin ağı hash oranı saniyede 69 exahash’tan (EH/s) bugünün 139 EH/s hash gücü ölçümüne %101,44 arttı. Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nde dijital varlıklar lideri olan Michel Rauchs, Çin’in baskılarının küresel bitcoin madenciliğindeki değişimi nasıl körüklediğini tartıştı.

Rauchs, “Hükümetin Çin’deki kripto madenciliği yasağının ani etkisi, Haziran 2021’de küresel ağ hash oranında %38’lik bir düşüş oldu – bu, kabaca Çin’in kısıtlama öncesi hashrate payına tekabül ediyor, bu da Çinli madencilerin aynı anda operasyonları durdurduğunu gösteriyor.” önerildi.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi (CBECI) projesine göre Bitcoin ( BTC ) ağının hash gücünün evrimi.

Hashpower yarışına liderlik eden yeni ilk üç ülkenin yanı sıra, bir sonraki en büyük hash oranı Kanada (%9.55), İrlanda (%4.68), Malezya (%4.59), Almanya (%4.48), İran (%3.11) gibi ülkelerde bulunuyor. ve Norveç (%0.58). CBECI’nin raporu, ABD’nin kaçan Çinli madencilerden bir miktar hash gücü elde etmesine rağmen, baskının aynı zamanda “dünya çapında hash gücünün coğrafi dağılımını artırdığını” vurguluyor.

CBECI raporunda, “İrlanda ve Almanya’nın hisselerinin, çok az kanıt bulunan veya hiç kanıt olmayan artan madencilik faaliyetinden ziyade, VPN’ler veya proxy sunucuları aracılığıyla bu ülkeler arasında yeniden yönlendirme yapan artan sayıda madenciden kaynaklandığını belirtmekte fayda var” diye açıklıyor. .

Ayrıca ilginç olan şu ki, bugün en iyi beş maden havuzundan en az dördü aslen Çin’den geliyor ve şimdi birçoğu uluslararası ve bilinmeyen bölgelerde faaliyet gösteriyor. Resmi olarak “Discus Fish” olarak bilinen F2pool, 5 Mayıs 2013’te bitcoin ( BTC ) madenciliğine başladı ve aslen Çin merkezliydi.

F2pool, hash gücünde 26,76 EH/s ve bugün küresel hash oranının yaklaşık %19,39’unu yönetiyor. Bitmain’in sahibi olduğu ve işlettiği Antpool da başlangıçta Çin’den geldi ve 13 Ekim’deki en büyük ikinci hash havuzu oldu. Antpool, 22,89 EH/s hash gücü ile küresel hash gücünün %16,59’unu ele geçirdi. Ayrıca şu soruyu akla getiren en iyi madencilik havuzları Viabtc ve Poolin var: kaynak

Bu maden tesisleri ve havuzları şimdi nereden geliyor?

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

“Bitcoin 2022 yılında beş ülkede yasal para birimi olacak” iddiası

Read Next

SON DAKİKA: Nasdaq’a göre Valkyrie’in ETF başvurusu onaylanmak üzere

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.