Blockchain Teknolojisine Dijital Euro ile Deneylere Başladı

İtalyan Bankacılık Birliği (ABI), dağıtılmış defter teknolojisine dayalı dijital bir euro ile deneyler yapmaya başladı.

700’den fazla İtalyan bankacılık kurumundan oluşan ABI Salı günü yaptığı açıklamada, çalışmanın dijital bir avronun teknik fizibilitesini inceleyeceğini ve teknolojinin programlanabilir doğası nedeniyle mümkün olabilecek “yeni katma değerli hizmetlere” daha fazla bakacağını söyledi.
ABI yaptığı açıklamada, “Girişimin amacı proaktif olarak kamuoyu tartışmalarına katkıda bulunmak ve İtalya’da faaliyet gösteren bankaları geleceğe hazırlanırken desteklemektir.” Dedi.
Deneyler iki bölüme ayrılacak: biri teknik fizibiliteyi ölçmek için altyapı ve dağıtım modeline bakıyor, diğeri programlanabilirliğin bir merkez bankası dijital para birimini mevcut elektronik ödeme sistemlerinden ayıran kullanım durumlarını nasıl sağlayabileceğini değerlendiriyor.
Kasım ayında, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde , bölgenin para otoritesinin önümüzdeki iki ila dört yıl içinde euro’nun dijital bir versiyonunu başlatmak için harekete geçeceğine inandığını söyledi .
ECB, diğer merkez bankalarıyla birlikte , dijital avronun nasıl tasarlanabileceği ve piyasaya sürüldüğünde nasıl işleyeceği üzerinde aktif olarak çalışıyor .

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

JPMorgan Bitcoin Düzeltme Uyarısı

Read Next

Riot, Bitmain’den 15.000 Ek Madencilik Makinesi Satın Aldı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla