Bitcoin’in12 Yıldönümünde Bugün10 Yıllık Hareketsiz Bitcoin Taşındı

Bitcoin’in 12. Yıldönümünde Bugün 10 Yıllık Hareketsiz Bitcoin Taşındı

12 yıl önce, Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto, birkaç ay önce beyaz bültende kripto para birimi kavramını açıkladıktan sonra ağı başlattı. Yaklaşık 18:15:05 UTC’de ağ ilk bloğunu başlattı ve o zamandan beri 664.000’den fazla bitcoin bloğu çıkarıldı. Dahası, ağın hayata geçmesinin 12. yıldönümünde, on yıldan fazla boşta kaldıktan sonra 2010 blok ödüllerinin büyük bir dizisi hareket etmeye başladı.

Satoshi, kripto para birimi konseptini 2008 Cadılar Bayramı’nda çevrimiçi olarak ilgilenen birkaç kişiyle paylaştıktan sonra, üç aydan biraz daha uzun bir süre sonra, başka türlü ‘blok sıfır’ veya ‘genesis bloğu’ olarak bilinen sabit kodlu blok ödülünü başlattı.

Blok sıfır veya oluşum bloğu olağan 50 bitcoin ödülüne sahiptir, ancak bu belirli bitcoinler asla harcanamaz. Genesis bloğunun iki önde gelen onaltılık sıfırları da vardır, bu o zamanlar erken bloklar için ortak bir özellikti. Dahası, rezil blok sıfırı, bloğun coinbase parametresinde bulunabilen bir mesaj da içeriyordu.

Satoshi’nin kodlanmış bitcoin bloğuna kazınmış bu ilk blok zinciri mesajı şöyle diyor:

The Times 03 / Oca / 2009 Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde.

Satoshi Nakamoto’nun Hak Edilmiş Bitcoin Zulası


Şimdi Satoshi Nakamoto, Aralık 2010’a kadar toplulukla da zaman geçirdi. Mucitin, toplulukla birlikte ağın küratörlüğünü yapmak için harcadığı aylarda kripto varlığını da çıkardığı iyi biliniyor.

İlginç bir şekilde, çeşitli akademik makaleler tarafından Nakamoto’nun ağı başlatırken görev süresi boyunca 700.000 ila 1.1 milyon BTC arasında herhangi bir yerde madencilik yaptığı varsayılıyor . Mucit, bunu iddia edildiği gibi tek bir Windows tabanlı kişisel bilgisayarla yaptı. Ayrıca, Nakamoto’nun başlangıçta madencilik yaptıklarından beri herhangi bir madeni para harcamadığı ve bir milyon bitcoin zulasının çıkarıldıklarından beri boşta kaldığı varsayılıyor.

Madeni para temelli ödüllerden kaynaklanan pek çok eski madeni para harcanmadı ve on yıldan fazla bir süredir hareketsiz kaldılar. Örneğin, Glassnode’daki onchain araştırmacıları 18 Aralık 2020’de “1,78 milyon bitcoin madenci adreslerinden hiç ayrılmadı” şeklinde bir tweet attı.

İlginç bir şekilde, geçen yıl 2020’de news.Bitcoin.com, dizilerde arka arkaya 2010 blok ödülü harcayan eski tip bir madenci veya madencileri keşfetti . Geçen yıl harcanan her dizi, 2010’dan itibaren yaklaşık 20 ila 21 blok ödül oldu ve bu paralar çıkarıldıkları günden beri bir kez hareket etmedi.

Bu sabah (EST) Bitcoin blok zincirinin 12. yıldönümünde, Btcparser.com 2010 'Satoshi dönemi' transferinden 20 eski okul blok ödülü yakaladı.
Bu sabah (EST) Bitcoin blok zincirinin 12. yıldönümünde, Btcparser.com 2010 ‘Satoshi dönemi’ transferinden 20 eski okul blok ödülü yakaladı.

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

ETH’ye Sahip Adresler Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Read Next

Bitfinex CTO Tether ABD SEC’in Sonraki Hedefi Değil

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.