Bitcoin ETF’leri

Kısa Özet

Bitcoin, herkesin yatırım yapabileceği meşru bir yatırım varlığı olarak konumunu güçlendiriyor. Aslında teknik olarak herkesin değil. Bazı kurum ve kişiler ancak güçlü yasal düzenlemeler varsa katılımcı olabiliyor. Birçok kişi, bir Bitcoin ETF’sinin bu amaca hizmet edebileceğini düşünüyor.

Bitcoin ETF’leri Kanada’da halihazırda kullanılabiliyor olsa da ABD yasal düzenleyicileri henüz ABD piyasaları için bir Bitcoin ETF’sini onaylamadı. Haydi, ETF’nin ne olduğunu ve Bitcoin için ne anlama gelebileceğini inceleyelim.

Giriş

Bitcoin ve kripto para piyasaları uzun bir yol kat etti. On yıl kadar önce bu teknoloji yalnızca küçük bir topluluk tarafından kullanılıyordu ve fiyatı da iki pizza için 10.000 BTC ödenmesini gerektirecek bir seviyedeydi. Bundan birkaç yıl sonrasında ise bu sektörde faaliyet gösteren başarılı birçok şirketle, sayısız kripto para projesiyle, DeFi‘nin ortaya çıkışıyla ve çok daha fazlasıyla karşı karşıya kaldık. Kurumsal benimsenme de hızla artıyor. MicroStrategy, bilançosunun 2 milyar dolardan fazlasını Bitcoin’e çevirdi ve çok yakında son model bir Tesla’yı BTC’lerinizle satın alabileceksiniz.

Fakat Bitcoin’in küresel makro ekonomik çevrede önemli bir varlık haline gelmesine mani olan hangi yapı taşları hala eksik? Bunlardan biri, kurumların ve daha geleneksel yatırımcıların pozisyon almasına imkan tanıyan yasal düzenlemelerin eksikliği olabilir. Bazılarına göre de bir EFT, bunu yapmanın en iyi yolları arasında yer almaktadır.

Bitcoin ETF’si nedir?

Öncelikle, kısa bir özet sunalım. ETF bir borsada işlem gören bir fondur, yani dayanak varlığın fiyatını takip eden bir yatırım fonu anlamına gelir. ETF’ler farklı birçok sektör ve varlık sınıfında mevcuttur. Örneğin, on yıllardır kullanımda olan altın ETF’leri altının fiyatını takip eder.

Bir Bitcoin ETF’si de aynı şekilde çalışacaktır – ETF’nin fiyatı Bitcoin’in fiyatını takip edecektir.

ETF’ler yasal düzenlemeye tabi finansal ürünlerdir – bu nedenle kripto para borsalarında değil, NASDAQ ve NYSE gibi geleneksel piyasalarda işlem görürler. Fakat geleneksel finans ve kripto para sektörünün arasındaki sınırlar ortadan kalktıkça bu durum gelecekte değişebilir.

Bir Bitcoin ETF’si neden önemlidir?

Bitcoin, idare edilmesi pek de kolay bir varlık değildir. Örneğin Bitcoin’i muhafaza etmek, büyük kurumlar için oldukça zorlayıcı olabilir. En nihayetinde Goldman Sachs, bir donanım cüzdanını öylece bilgisayarına bağlamayacak ve bu bilgisayardan 2 milyar dolarlık Bitcoin YOLO transferi yapmayacaktır. Büyük finansal kurumlar bireysel yatırımcılarla aynı şekilde çalışmaz ve bu kurumların kripto para dünyasında katılımcı olabilmesi için kapsamlı bir düzenleyici çerçeveye ve finansal altyapıya ihtiyacı vardır.

İşte bu nedenle bir ETF, benimsenmeyi büyük oranda artırabilir ve potansiyel yatırımcı tabanını genişletebilir. Geleneksel piyasalardaki katılımcıların, coinlere fiziksel olarak sahip olmak gerekeceği konusunda endişelenmeden pozisyon alabilmesine imkan tanıyabilir.Bir Bitcoin ETF’si, Bitcoin dışındaki varlıkları da tutabilir. Örneğin bir Bitcoin ETF’si; Bitcoin, Ethereum, Tesla hisseleri, altın ve bunun gibi varlıklardan oluşan bir varlık seçkisine sahip olabilir. Bu da yatırımcılara, tüm yumurtaları aynı sepete koymama imkanını sunabilir.

Bitcoin ETF’lerine kısa bir bakış

İnsanlar Bitcoin ETF’lerinden bahsederken, genellikle ABD piyasalarındaki ETF’leri kasteder. Fakat birçok farklı piyasada ETF’ler bulunmaktadır. Örneğin, ilk Bitcoin ETF’si Kanada hisse senedi piyasasında kullanıma sunulmuştur. Purpose Bitcoin ETF’si adındadır ve Toronto Menkul Kıymetler Borsasında BTCC koduyla işlem görmektedir.

Yine de pek çok göz, dünyanın en büyük finans piyasası olması nedeniyle ABD yasal düzenleyicilerinin üzerindedir. Bir ABD Bitcoin ETF’si, Bitcoin’in bir yatırım varlığı olarak konumunu güçlendirebilir.

ABD’de bir Bitcoin ETF’si çıkarmak üzere birkaç girişim yapılmıştır. Mart 2021 itibarıyla bunların hepsi ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından reddedilmiştir. 

Peki, SEC’in bu başvuruları sürekli reddetmesinin nedeni nedir? SEC, ETF başvurularının reddedilmesinin nedeni olarak genellikle oynaklığı, Bitcoin piyasalarının düzenlemeye tabi olmamasını ve Bitcoin’in piyasa manipülasyonuna açık olmasını öne sürmektedir. Bunlar bir dereceye kadar doğru olsa da bahsi geçen koşullar aslında ETF’lere sahip diğer finans piyasaları için de geçerlidir. 

Buna ek olarak, Bitcoin’in meşru bir makro varlık sınıfı olması için gerekli olan finansal altyapı son ayı piyasası süresince inşa edilmiştir. MicroStrategy, yalnızca birkaç yıl önce milyarlarca dolar değerinde Bitcoin almak isteseydi, bunu yapabilmesi muhtemelen çok zor olurdu. Fakat artık hem altyapı hem de likidite mevcut ve bu kadar büyük yatırımları bile karşılamaya hazır durumda.

Bitcoin piyasalarının bu şekilde olgunlaşmaya devam etmesi muhtemelen yasal düzenleyicilerin yaklaşımını en nihayetinde değiştirerek bir Bitcoin ETF’sini onaylamalarını sağlayacaktır. Bunun ne zaman gerçekleşeceğini söylemek oldukça zor olsa da yakın bir gelecekte gerçekleşmesi daha olasıdır

Bir Bitcoin ETF’sine yatırım yapmalı mıyım?

Bitcoin ETF’si, Bitcoin’e yatırım yapmanız için doğru finansal araç mı? İtibari paraların değer kaybı karşısında birikimlerini korumak isteyen bir kişiyseniz, yalnızca Bitcoin satın almak sizin için yeterli olabilir. Sonuçta Bitcoin, finansı demokratikleştirmekle ilgilidir. Aslında Bitcoin, farklı kişiler için farklı birçok anlama gelir. Fakat birikimlerinizin tüm kontrolünün sizin elinizde olması size güç verir. Bitcoin’lerinizle getiri elde etmek ya da Bitcoin’lerinizi teminat göstererek borç almak için kullanabileceğiniz birçok farklı yoldan bahsetmiyoruz bile. 

Bununla birlikte, bir Bitcoin ETF’sine yatırım yapmanın da avantajları vardır. Dolayısıyla, eğer ilginizi çekiyorsa bir ETF de iyi bir tercih olabilir. kaynak

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Bitcoin ve Kripto Paralara Nasıl Yatırım Yapılır?

Read Next

Amazon, Bitcoin ödemelerine dair söylentileri reddetti

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.