Biden,1.9 trilyon dolarlık yardım planını ‘ilk adım’ olarak nitelendirdi

joe Biden, Perşembe gecesi uygulamaya koyduğu 1.9 trilyon dolarlık yardım planını, koronavirüsün zarar gördüğü ABD ekonomisinin toparlanmasına giden bir yol olmasını umduğu “ilk adım” olarak nitelendirdi. Peki geriye ne kaldı?

Gelecek dönem başkanına göre çok fazla. Wilmington, Del’de konuşan Biden, altyapı, temiz enerji, işçi eğitimi ve daha fazlasına harcama yapmak için gelecek ay bir plan hazırlayacağını söyledi.

Biden, hazırladığı açıklamaya göre stratejisini “karşılaştığımız krizlerin diğer tarafına ve daha iyi, daha güçlü, daha güvenli bir Amerika’ya köprü kurmak için iki aşamalı bir plan” olarak nitelendirdi.   

Perşembe gecesi açıklanan plan, şu anda Amerikalıların banka hesaplarını vuran 600 $ ‘dan doğrudan ödemeleri 2.000 $’ a çıkarmayı içeriyor; Ulusal aşılama programı için 20 milyar dolar; COVID testi için 50 milyar dolar; Eyalet ve yerel yönetimler için 350 milyar dolar; ve daha birçok hüküm.

Bazıları Biden’ın daha fazlasını da dahil edebileceğini söylüyor. New York Demokrat Temsilcisi Alexandria Ocasio-Cortez, Amerikalılara verilecek çeklerin önerilen 1.400 dolar yerine kişi başı 2.000 dolar olması gerektiğine inandığını söyledi. Yine de, AGF Investments’ın baş ABD politika stratejisti Greg Valliere, Batı Virginia’daki merkezci Demokrat Senatör Joe Manchin’in muhalefetiyle karşı karşıya kaldıkları için, 1.400 dolarlık yardım çekleri bile “kestirilebilir”.  

Biden’in Perşembe gecesi önerisinde de eksik: eyalet ve yerel vergi (veya, SALT) kesinti sınırının kaldırılması. Beacon Politika Danışmanları’ndaki analistler, New York Demokratlarından gelen Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer gibi savunucuların, partisinin Biden’in önceliklerini geçmek için sözde bütçe uzlaştırma prosedürünü kullanması durumunda bu hükmü dahil edebileceğini söylüyor. Ancak bunun Cumhuriyetçi liderler için “başlangıç ​​olmadığını” ve bazı Demokratlar arasında direnişle karşılaşabileceklerini belirtiyorlar.

Biden’ın kurtarma planı federal borçlanma yoluyla ödenecekti.

Ancak Nomura’daki ABD baş ekonomisti Lewis Alexander’ın yazdığı gibi, vergi artışları gelecekte masada.

“Perşembe günkü teklifte vergi değişiklikleri tartışılmadı. Şubat ayında altyapı harcamaları tartışılırken bunların daha fazla gündeme gelmesini bekliyoruz ”dedi. “Bununla birlikte, nihayetinde, dar kongre çoğunlukları, zayıf bir ekonomi ve 2022 ara dönemleri, gelen Biden yönetiminden herhangi bir büyük vergi değişikliğini muhtemelen sınırlayacaktır” dedi.

Biden, hazırladığı sözlerinde vergi planlarının önizlemesini yaptı ve “kalıcı yatırımlar” yapacağı yerde, “herkesin vergilerden adil payını ödediğinden emin olarak ödenebilir” dedi.

“Amerikan işlerini denizaşırı ülkelere sevk eden şirketler için vergi boşluklarını kapatarak veya Amerikan şirketlerinin federal gelir vergilerinde sıfır ödemesine izin vererek bunu kimseyi cezalandırmadan yapabiliriz” dedi.

ABD hisse senetleri SPX, -% 0,72 Biden, COVID yardım planını açıkladıktan ve yatırımcıların büyük bankalardan alınan sonuçları değerlendirmeye başladıktan sonra haftanın sonunu kötü bir şekilde tamamlama yolunda ilerliyordu.

kaynak

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Analist, Paypal’ın Bitcoin İşinden 2 Milyar Dolar Gelir Kazandı

Read Next

Enjin Coin,Japonya’da İlk Oyun Kripto Para Birimi Oldu

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.