BAE Merkez Bankası, Dijital Para Birimi Başlatma Planını Açıkladı

Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası, 2023-2026 stratejisinin bir parçası olarak dünyanın en iyi 10 merkez bankasından biri olma stratejisinin bir parçası olarak dijital para birimi başlatma planını açıkladı.

  • Dünya çapında giderek artan sayıda merkez bankası, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) başlatmak için çalışıyor. Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası (CBUAE) Pazartesi günü, önümüzdeki beş yıl içinde devlet destekli bir dijital para birimi çıkarma planını açıkladı.
  • Duyuru, merkez bankasının “dünyanın en iyi 10 merkez bankası arasında konumlandırmak” için “2023-2026 stratejisinin” bir parçasıydı.
  • Gulf News’e göre toplamda yedi hedef var. Bunların arasında “en yeni yapay zeka ve büyük veri çözümlerini kullanarak dijital bir para birimi çıkarmak ve BAE’nin finansal hizmetler sektöründe dijital dönüşümü yönlendirmek” vardı.
  • BAE’nin Menkul Kıymetler ve Emtia Otoritesi (SCA), kripto endüstrisi ve halka danıştıktan sonra 1 Kasım 2020’de kripto para birimi düzenlemesine ilişkin kararını yayınladı. Belge, BAE’de kripto ile ilgili hizmetler sunmak isteyen herkes için SCA’nın lisans rejimini açıklıyor. İlk madeni para tekliflerini (ICO’lar), borsaları, pazar yerlerini, kitle fonlaması platformlarını ve saklama hizmetlerini kapsar.
  • Chainalysis’in geçen Eylül ayında yayınlanan Küresel Kripto Benimseme Endeksi, BAE’yi Orta Doğu’da beşinci sırada yer aldı kaynak

BAE merkez bankasının beş yıl içinde dijital para birimini piyasaya sürmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Baturay

İlgi Alanı Blockchain Teknolojisi, ve Kripto Para Birimi Araştımak

Read Previous

Fenerbahçe kulübünden kritik kripto para açıklaması

Read Next

İngiltere’de 408 milyon dolarlık rekor kripto para operasyonu

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla